Göz biliminin; göz kapakları, gözyaşı yolları ve göz çukuru hastalıklarıyla ilgilenen branşı olan oküloplasti (göz estetiği), göz torbalarının alınmasından protez göze, göz içi tümör ameliyatlarından botoksa kadar her türlü tedavi ve estetik cerrahi uygulamalarını içerir.

Göz Kapağı Hastalıkları

Göz kapaklarının çok açık olması: Normalden geniş kapak aralığı vardır ve göz kuruluğuna yol açabilir. Ameliyatla düzeltilebilen bir rahatsızlıktır.

Arpacık: Arpacık, gözyaşı bezleri enfeksiyonlarından biridir. Uzun süre tedavi edilmediğinde şalazyon denilen kistik yapıya dönüşür, kist ameliyat ile boşaltılır.

Kirpik batması: İçe dönük kirpikler estetik olmayan görüntünün yanısıra, gözde batma, rahatsızlık hissi yaparlar. Korneada kalıcı izlere yol açarak, görmeyi azaltabilirler.

Gözyaşı Sistemi Hastalıkları

Göz kuruluğu: Gözyaşı miktarının çeşitli sebeplerle azaldığı durumda ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı: Normalde gözyaşı ince bir kanal ile burun boşluğuna açılmaktadır. Bu ince kanal tıkandığında, gözyaşı burna geçemediğinden göz kapağından yanağa doğru akar. Bu durum, gözde sık sık enfeksiyona neden olur. DSR yöntemi ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Gözyaşı sistemi tümörleri: Gözyaşı bezi tümörleri yetişkinlerde daha sık görülmektedir. İyi huylu olanları yanında kötü huylu olanları da vardır. Tedavisi tümörün cinsine göre değişmektedir.

Protez göz sorunları (Orbital Implant): Göz protezleri, gözün kazalar veya hastalıklar sonucu, cerrahi olarak alınması halinde kullanılır. Bu protezler görmeyi sağlamaz ama estetik olarak iyi bir görüntü sağlar.

Orbita yaralanması: Orbita (Göz Çukuru) yaralanmaları birçok bakımdan önemli ve özelliklidir. Hayati organlara yakınlığı dolayısı ile orbita yaralanmalarında hayati tehlike de olabilir.

Göz Çevresi Estetik Problemleri

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti): Göz çevresinde bulunan fazla, sarkan veya torbalar oluşturan deri ve deri altı yağ dokusunun kısmen çıkartılıp kısmen de onarılarak göz çevresinin sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu ameliyatlara blefaroplasti adı verilir.

Göz altı torbaları: İlerleyen yaş ve genetik nedenlerden dolayı bazı kişilerde gözaltı torbaları oluşur. Gözün etrafını çevreleyen kaslardaki gevşeme nedeniyle yağ tabakasının fıtıklaşmasıdır. Göz torbalarının alınması çok sık yapılan yanlış bir tedavi yöntemidir. Yağı çıkartmak yerine yağın olması gerektiği yere iadesini yapmak gerekir.

Kapak düşüklüğü (Pitozis): Kapak düşüklüğü (pitozis) üst göz kapağı seviyesinin normalden aşağıda olmasıdır. Bu düşüklük göz bebeğini kapatarak görmeyi engelleyebilir. Kapak düşüklüğü kapağı kaldıran kasın yeterince gelişmemesi nedeniyle doğuştan olabilir veya yaşlanmaya bağlı olabilir.

Bültenimize
Kaydolun

***Spam mail göndermiyoruz!

EnglishTurkish
Mesaj Gönder
Mesaj Gönder
Oküloplastik Cerrahi Hakkında Bilgi Alın