• Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım, ortada da uvea bulunur. Uveanın iltihabına üveit denir.

  Erken teşhis; görme azlığı ve oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle son derece önemlidir.

  Belirtileri

  • Görmede azalma veya bulanıklaşma,
  • Göz ağrısı (Ağrı bazen görülmeyebilir),
  • Işığa karşı hassasiyet ve kamaşma,
  • Gözde kanlanma,
  • Görme alanında oluşan lekeler,
  • Sinek veya nokta uçuşmaları.

  Sebepleri

  Çoğu vakada sebep bulunamasa da bazı hastalarda virüsler, mantarlar ve parazitler, üveite neden olabilir. Ayrıca vücudun diğer kısımlarında bulunan, artritler, behçet gibi hastalıklarda da üveiti tetiklemektedir.

  Üveitin Tedavisi

  Üveitin tedavisinde özellikle steroidli (kortizon) ve göz bebeğini büyüten damlalar sıklıkla kullanılmaktadır.

  Üveitin tipi ve şiddetine göre damla, tablet ya da göz içi enjeksiyon şeklinde ilaç uygulamaları yapılmaktadır. Gözde daha derinlerde bulunan iltihaplarda sistemik (ağızdan) ilaçların kullanılması gerekebilmektedir. Bu ilaçlar ciddi yan etkileri olabilen ve çok sıkı kontrol altında alınması gereken ilaçlardır. Hastaların sık ve iyi izlenmesi çok önemlidir, çünkü bazı önemli bulgular izleme sırasında ortaya çıkmaktadır. Sıkı takip sonucunda yeni gelişen şartlara göre tanı ve tedavi açısından gerekli değişiklikler çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

  UNIVERSALGÖZ’ün uzman kadrosu tarafından konulacak erken tanı, doğru tedavi, sık ve iyi izleme, mükemmel hasta-hekim uyumu ile göz tedavi edilmektedir.

Bültenimize
Kaydolun

***Spam mail göndermiyoruz!

Mesaj Gönder
Mesaj Gönder
Üveit Hakkında Bilgi Alın